Microsoft: Windows XP je šesťkrát rizikovejší ako Windows 8

Bezpečnosť Windows XP nevychádza v porovnaní s vyššími Windows práve najlepšie. Aj takto chce Microsoft odkloniť ľudí od xpéčok.

Microsoft používa rôzne metódy k tomu, aby čo najviac „odlákal“ používateľov od svojho operačného systému Windows XP. Dôvodom je najmä skutočnosť, že po 8. apríli budúceho roka už prestane pre spomínanú platformu poskytovať technickú podporu. Teda vrátane vydávania bezpečnostných záplat. Existovať bude len výnimka určená predovšetkým pre veľké podniky, kde sa však za podporu budú platiť celkom slušné finančné prostriedky.

Spoločnosť pritom poukazuje na viacero aspektov, napríklad stenčujúci sa počet produktov, ktoré oficiálne podporujú „xpéčka“. Dôležitým faktom je však aj bezpečnosť platformy a to je riadne silná struna, na ktorú Microsoft hrá.

Doterajšie informácie pridupľovalo najnovšie vydanie štúdie Microsoft Security Intelligence Report (volume 15), ktoré si berie na paškál práve bezpečnosť jednotlivých verzií operačného systému Windows. Microsoft zverejnil zo štúdie kľúčové fakty na blogu Technet.

Štúdia, ktorá analyzovala zistenia z vyše stovky krajín po celom svete, okrem iného poukazuje na veľký rozdiel medzi mierou pokusov o útok na systém či jeho zavírenie a reálnym infikovaním počítačov. Posudzovali sa pritom aktuálne podporované desktopové operačné systémy Windows za prvú polovicu tohto kalendárneho roka - Windows XP (Service Pack 3 - SP3), Windows Vista (SP2), Windows 7 (SP1) aj finálny Windows 8 (RTM).